Birgitte Kallestad u infektua nga tërbimi dhe vdiq: – Një i dashun i kafshëve të rralla

funerali

24-vjeçari Birgitte Kallestad u infektua nga tërbimi kur ajo ishte në pushime. – Birgitte ishte një Adhuruse e kafshëve të rralla, tha prifti në funeralin.

24 vjeçarja Birgitte Kallestad vdiq të hënën në spitalin qendror Førde. të Norvegjies

Të mërkurën Kallestad u varros nga kisha e Dosnesit. Familja donte një ceremoni krejtësisht private, pa praninë e mediave,

– Tronditja që Birgitte ishte aq i shqyer ishte ende mbi ne. Është joreale që ajo është arkivoli i Birgitte që do të ndjekim në varr sot, tha prifti Maria Tveten.

Ngrohtë dhe i kujdesshëm

Historia e një gruaje të re dhe të ngrohtë, me një zemër të veçantë për kafshët.

Birgitte Kallestad solli një kotele të humbur në shtëpinë e familjes në Bjorøy dhe vetë morri një qen që do të rivendoset. Në shkollën e mesme, ajo zgjodhi vijën e kuajve në Stend shkollën e mesme të lartë dhe u zhvendos në një konvikt.

Në udhëtimin e festave të dimrit në Filipine, ishte dashuria e saj për kafshët që gjithashtu shkaktuan infektimin vdekjeprurës.

– Nuk kishte asnjë qen të rastit në një rrugicë që kullos Birgitte, por ajo mori dhembshuri për qenin e braktisur dhe të pista – të cilën ajo e mori me të, të pastër dhe të larë, pasi ajo kishte larë dhe qetësuar kaq shumë qen tjerë më parë. E pabesueshme për të gjithë ne, mirësia e saj u bë trajektore e saj, tha prifti.

Faleminderit mbështetës

Birgitte Kallestad u rrit në Bjorøy në Fjell me tre vëllezërit e motrat. Në Førde, ku punoi si një bioengineer në spitalin kryesor të Førde, ajo u takua me atë që u bë partneri i saj.

Prifti përshkroi një grua të re me humor të mirë ngjitës, një njeri mikpritës me një rreth të madh miqsh.

Në fjalimin, familja falënderoi të gjithë ata që kanë qenë të dobishëm dhe mbështetës. Falënderimi i drejtohet stafit të spitalit qendror Førde, familjeve, miqve, kolegëve dhe atyre që janë të përfshirë në komunën Fjell.

Kërkoni shumë kohë pas

Familja më herët ka thënë për qenushin Birgitte Kallestad të ruajtur dhe pastruar. Puppy që më vonë kullot duart e saj.

Vetëm pasi ajo kishte qenë në shtëpi në Norvegji për një kohë të gjatë, 24-vjeçari filloi të sëmurej.

– Askush nuk i shkëputte copëzat e vogla nga pushimi deri tek sëmundja, të paktën e saj. Sëmundja përparoi ndërsa mjekët luftuan për të gjetur se çfarë ishte e gabuar, shkroi familjen në një njoftim për shtyp javën e kaluar.

Doktori gjeti shkakun

Kallestad u shtrua në spital në Førde. Kishte një mjek që dyshonte për tërbimin dhe pyeti pyetjet e duhura. Pastaj doli që ajo u kafshua nga një qen në Filipine.

Të enjten, mostra u dërguan për analizë në Suedi. Të shtunën, dyshimi u konfirmua. Qyteti i ftohtë vdiq të hënën natën, i rrethuar nga më afër tij.

Brejtja është një sëmundje virale që mund të transmetohet nga kafshët tek njerëzit. Çdo vit, rreth 60,000 njerëz vdesin nga sëmundja, pothuajse të gjitha pas etheve të kafshëve.Gjithashtu lexoni: Rabies është vdekjeprurëse, por mund të ndalet

Në vendet perëndimore, tërbimi konsiderohet i zhdukur, por është i përhapur në pjesë të Azisë, Afrikës dhe Amerikës së Jugut.

Virusi migron nga vendi i pickimit nëpërmjet sistemit nervor në tru dhe shkakton encefalit. Brejtje konsiderohen vdekjeprurëse kur shfaqen simptoma, por mund të ndalet me trajtim të shpejtë pas kontaktit të ngushtë me një kafshë të infektuar.

Mbi 200 vjet kanë kaluar që nga koha e fundit kjo ishte një rast i tërbimit në Norvegji.

Regjistrohu për Filipinet

Instituti Norvegjez i Shëndetit Publik ka raportuar vdekjen e autoriteteve shëndetësore në Filipine, e cila po kryen hetime në vendpushimin në jug të ishullit.

Instituti Norvegjez i Shëndetit Publik nuk është njoftuar se të tjerët që kanë luajtur me kone kanë zhvilluar simptoma të tërbimit.

Pas infektimit u diagnostikua, ata që ishin përgjegjës në spitalin Førde të përcjellin personelin që kishte marrë pjesë në kujdesin e pacientit të tërbimit. Breshërit nuk janë të njohur për të infektuar nga njeriu në njerëz.

Javën e kaluar, CEO Arve Varden na tha se më shumë se 70 punonjës u intervistuan. Nga këto, 31 u vaksinuan.

lidhje te ngjajshme

Be the first to comment

Leave a Reply