Më shumë vend ndiqen Ruandës ligjin e ndaluar kundër qese plastike

Më shumë vend ndiqen Ruandës  ligjin e ndaluar kundër qese plastike Ruanda / Kenia  kjo javë prezanton Kenia ndalim kundër qese plastike. luftën kundër Çanta filluar në fqinje Ruanda. dje, kl. 19:28 Ruanda / Kenia  kjo javë prezanton Kenia ndalim kundër qese plastike. luftën kundër Çanta filluar në fqinje Ruanda. inspektorët qëndron në bagazhtraken në aeroport në Ruandës kapitalit Kigali. ata janë as në gjueti pas drogës apo armë, por pas qese plastike. një shenjë e madhe thotë se ne ka ardhur në një vend të cilët kam ndalu kundër Çanta prej plastike. Ndalimi u prezantua tashmë në vitin 2008. – ne zbaton ban, dhe ofron njerëz Çanta e bëra nga Green material, thotë agentipergjelbrim Derrick kayiura. Danielle bentson Gjej të gjitha vend duhet ban qese plastike ai ndalon një Femër me një të madh Pink qese plastike, dhe informon e saj në qoftë se ndalim. Danielle bentson nga jug-Jugut është i befasuar, por çdo gjë tjetër përveç inatosur kur ajo duhet të dhënë nga vetë qese: – kjo është awesome. Ruanda është një pionier. të gjithë botën duhet të njëjtën gjë, thotë ajo i ngacmuar. më shumë vend afrikan ndiqni tani Ruandës shembull. e fundit nga është Kenia, ku ajo nga kjo javë është i ndaluar për të shpenzuar, prodhimin dhe importit qese plastike. ata si kaloni ndaluara, rreziqet gjobat në deri 300 000 kurora dhe 4 vit në burg. kigalis pastër rrugët në Ruandës kapitalit është rrugët krehur dhe larë. Rrokaqiejt binarët midis Kodra e gjelbër. është e vështirë për të kërkuar para vetes se ishte këtu më gjenocid më parë të Tjera të botës u zhvillua në 1994. Rreth një milion njerëz u vranë poshtë në gjatë 100 ditëve. aktualisht është Kigali në mesin e Jugut pastër dhe qytetet më të bukura. – plastposene ndotura qytetin tonë. ata Krem allover. tani është me të vërtetë interes këtu në Kigali, thotë uwimana joyeuse si NRK Takime në një nga ata renskurte rrugët. Kigali, kapitalit në Ruanda  vdekjeprurës qese plastike plastike është një e madhe e mjedisit problem të gjithë botën. çdo minutë përdorues ne Rreth dy milion qese plastike, sipas tokë Institutit të politikës. dhe çdo vit Përfundon 8 milion ton plastike në det, nuk e bën të mëdha dëme në Zogj, peshk dhe kafshët. lexuar shumë: IET përjetshme detet e plastike në vend shumë në Afrikë është søppelhåndteringen shumë të varfër. do të thotë që qese shofer për shumë i madh dëme. në Tanzani bllokimin Çanta Drain diçka si shofer për bllokimet e trafikut dhe aksidentet kur ai parashikon. lumë votash në freetown në Sierra Leone mund tepër ndoshta kërkoi më pak jetës në qoftë se plehra ishte larguar nga rrugët. plastike dhe një tjetër plehra vulosur avløpene, diçka që çoi në se ata të mëdha të ujit sasi hadn diçka vend Å ik veten e tij. më shumë se 1000 njerëz humbën jetën në fatkeqësi. qese plastike i mbushur me ujë shiu në tropikale mantelet, tërheq veten e tij shumë të lehta mushkonjë me Malaria. në Kenia është plastike si lan në mbi ata shkumës Bardhë plazhet, të dy negativ paraprak të industrisë së turizmit, dhe të prekshme llojeve të kafshëve. Kenia qese plastike plastike në Kenia: 8 vjeçar Joyce njeri në kërkim pas plastike në søppelfyllingen dandora në Nairobi, Kenia. nga parë Shtator është qese plastike ndaluara në zbarkoi. besoj Çanta është kandil deti – kjo është ajo krye të cilët kanë ndodhur, thotë ruthin karissa në qoftë se i ndaluar kundër qese plastike në Kenia. ajo Punë para për të shpëtuar të rrezikuara breshkae Detit. karissa tregon  një breshk deti si e vendosur dhe nxjerr  në sipërfaqe në një të madh kum në «watamu breshkë shikoj». ajo thotë se kishte kapsllëk kur erdhi këtu për këtë qendër në watamu, së bashku kenyas bregdetare. – Turtles ngatërron plastposedeler me kandil deti, thotë ajo, dhe tregon atë si ka dalë me feçe për breshkë. shumë të rinj copëza plastike. – ne shpresojmë për të shpëtuar të saj, por kjo është një shenjë të keqe se ajo nuk kukulla në fund, thotë karissa nëse havskilpadden që e panë mezi në gjendje për të Å prekje në kokë. tani ka Udhëzues me të djegur angazhim, një shpreson për këtë plastposeforbudet mund të çojë në më pak plastike në det, dhe më shumë havskilpadder si mbijeton. Ruth karisa Punë para Å ruajtur havskilpaddene në Kenia breshkë e plastike: Ruth karissa në më parë e një havskilpadde siç është bërë nga plastavfall kap në plazhet në Kenia. qese plastike kontrabandë me kalimin e kufirit në Ruanda është ajo jo vetëm në aeroport në Kigali që kufirit të monitoruara e miljøagenter. në kufirin me Republika Demokratike e Kongo shqyrtimin inspektorët ata shumë rimorkio si kalon çdo ditë. – kjo është një problem para Nesh që qese plastike dhe paketim ende është e lejuar në vendet fqinje tonë. ne zbuluar ndonjëherë përpjekje për kontrabandë, thotë coletha ruhamya për NRK. ajo është drejtori i përgjithshëm në Rema, miljødirektoratet në Ruanda, dhe është i lumtur para se më shumë vend afrikan tani prezanton të ngjashme, ban. Sishel pasoi pas në korrik, dhe tani është ajo Kenia udhëtimit të tij. nga parë Shtator është Çanta ndaluar kujdes në zbarkoi. kjo është e treta përpjekje për të tilla një ndalim në Kenia. Protesta të kishte qenë i madh nga prodhuesit si kërkesë 80 000 vende Pune qëndron në rrezik. çdo vit përbashkët nga Rreth 100 milion qese plastike në supermarkete në Kenia, sipas fn. Çanta portet në grøftekanter, përgjatë rrugëve, në të paligjshme dumpingsteder, në vend plazhe të bukura dhe të prekshme Safari-savanner. fn kohët e fundit ka deklaruar «luftës kundër plastike», dhe UNEP-shefi Erik solheim përshëndet kenyas ban kundër qese plastike. – Kenia ka marrë një vendimtar zgjedhjet e para të qartë një shëmtuara njollën e tij të shquar Bukuri natyrore, thotë solheim në një deklaratë. kritikët thonë mallkim dhe ata gjobave të larta do Kornizë ata më të varfra të vështira. negociueshme edhe në qoftë se papirposer në fakt është është e gjelbër se qese plastike. ngjashme ban është shumë e futi në Tunizi, Tanzania, Uganda, Kamerun, Guinea-Bissau, Mali, Etiopi, Botsvana, Eritrea, Mauritania, morokko dhe Malavi, me të alternuara me sukses. pavarësisht para ban është ajo shpesh larg përpara për qese plastike-shoqëri të lirë. diskutueshme Presidenti duke qëndruar prapa në Ruanda është ajo Presidenti Paul kagame meqë futur ban kundër qese plastike. president në Ruanda Paul kagame një diskutueshme burri: Presidenti Paul kagame në bazë të saj Kombëtar Cleanup përpjekje si mbajtur të shtunën e kaluar çdo muaj në Ruanda. kagame është i njohur e para të rri me Hard dorë. kohët e fundit fituar ai zgjedhjeve në u ul me 98 për qind e zërave. regjimit pranoj kritika para frakturë mbi të drejtat e njeriut e ndër të Tjera Amnesty. por plastposeforbudet a është marrë si është kritike për të. në Supermarket nakumatt në Kigali a është e papirposer si zbatohen. klientët thotë NRK se ata nuk e humbas plastposene. – Norvegji duhet të ndiqni Ruanda dhe të përdorin papirposer. kanë të drejtë dhe fshini të mirë para mjedis, thotë Ahmed sempudo si pako të mallrave në dyqan. në Ruanda është ajo vetëm papirposer si zbatohen

Be the first to comment

Leave a Reply